• Data dodania: 2022-02-13 20:11:07

Ranking: TOP 5 najlepszych frytkownic beztłuszczowych

Rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia skłania do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i zachowań, które nie sprzyjają utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Permanentny brak czasu, chęć szybkiego opanowania głodu i wynagrodzenia sobie trudów dnia codziennego – to tylko kilka z powodów, przez które sięgamy po niezdrowe przekąski, łatwo dostępny fast-food i żywność wysoko przetworzoną. Przyczyn takiego postępowania jest wiele, wynikają one z różnych problemów – życiowych, zdrowotnych lub mają podłoże natury psychologicznej. Nie warto jednak skupiać się na przeciwnościach losu, ale raczej na poszukiwaniu możliwych rozwiązań. Z takim właśnie rozwiązaniem przychodzą producenci frytkownic beztłuszczowych. Pomyśleli oni, że dobrze byłoby wynaleźć urządzenie, które będzie w stanie przygotować ulubione dania w odtłuszczonej i odchudzonej formie. Tłuszcz, tak jak inne składniki pokarmowe, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niemniej, należy zaznaczyć, że jego nadmiar może prowadzić do nadwagi, otyłości czy chorób układu krążenia. Podejmując decyzję o zmianie stylu życia, warto zastanowić się, jaką frytkownicę beztłuszczową kupić. Zamieszczony poniżej ranking najlepszych frytkownic niskotłuszczowych powinien dodatkowo ułatwić dokonanie odpowiedniego wyboru.

Ranking: TOP 5 najlepszych frytkownic beztłuszczowych

Ranking frytkownic beztłuszczowych w czerwcu 2023

TOP5

Frytkownica beztłuszczowa Łucznik AF2017

Frytkownica beztłuszczowa Łucznik AF2017

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę
TOP4

Frytkownica beztłuszczowa Blaupunkt AFD601

Frytkownica beztłuszczowa Blaupunkt AFD601

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę
TOP3

Frytkownica beztłuszczowa Zeegma Knapper

Frytkownica beztłuszczowa Zeegma Knapper

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę
TOP2

Frytkownica beztłuszczowa Philips OVI MINI HD9721/10

Frytkownica beztłuszczowa Philips OVI MINI HD9721/10

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę
TOP1

Frytkownica beztłuszczowa Proficook FR-1115H

Frytkownica beztłuszczowa Proficook FR-1115H

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę

Sprawdź inne rankingi

Ranking: TOP 5 szamponów na porost włosów
Ranking: TOP 5 mat grzewczych

Frytkownica beztłuszczowa – co to jest i jak działa?

Frytkownica beztłuszczowa (bezolejowa) to alternatywa tradycyjnej frytkownicy, która umożliwia przygotowanie ulubionych potraw w zdrowszej wersji. Klasyczna frytkownica opiera swoje działanie na smażeniu w głębokim tłuszczu, czego wynikiem są smaczne i chrupiące przekąski. Warto jednak pamiętać, że taki sposób obróbki termicznej pożywienia wiąże się z pochłanianiem dużej ilości tłuszczu przez produkt spożywczy, np. frytki czy kawałki kurczaka. Efekt ten potęgowany jest, jeśli produkt smażony jest w panierce. Czym różni się frytkownica beztłuszczowa od tradycyjnej? Jak sama nazwa wskazuje, różnica dotyczy przede wszystkim zużycia tłuszczu podczas pracy urządzenia. Frytkownica beztłuszczowa działa przy minimalnym lub zerowym poziomie oleju. Jej działanie polega na wykorzystaniu gorącego powietrza, co czyni ją podobną do piekarnika konwekcyjnego. Gorące powietrze rozprowadzane jest równomiernie po całej komorze frytkownicy, więc nie ma obaw, że jakaś część potrawy pozostanie surowa. Niewątpliwą zaleta takiego sposobu działania jest fakt, iż potrawy zachowują identyczne walory smakowe, jak ich tradycyjne odpowiedniki – frytki zyskują chrupiącą skórkę i pozostają miękkie w środku, a ich wartość kaloryczna jest wyraźnie niższa. Dobra frytkownica parowa (bo tak nazywana jest również frytkownica beztłuszczowa) to zatem idealny sprzęt AGD dla osoby, która dba o kaloryczność swojej diety.

Co można przygotować za pomocą frytkownicy beztłuszczowej?

Nieważne czy frytkownica beztłuszczowa, czy zwykła – przekrój dań możliwych do przygotowania jest podobny. Czasem nawet te, które są przyrządzone bez dodatku tłuszczu wyglądają bardziej apetycznie. Dobra frytkownica niskotłuszczowa jest urządzeniem wielofunkcyjnym, ponieważ można w niej nie tylko ugotować obiad, ale również podgrzać coś lub upiec deser. Nowoczesne frytkownice posiadają własne aplikacje, w których znajdują się pomysły na wykorzystanie urządzenia w kuchni, przepisy i instrukcje wykonania smacznych dań. Do najczęściej przygotowywanych w frytkownicy parowej posiłków należą:

 • frytki - generalnie ziemniaki w różnej formie (np. cząstki) lub frytki z innych warzyw, typu seler, batat, marchewka; frytki z frytkownicy beztłuszczowej są równomiernie przypieczone, mają chrupką skórkę i miękki środek, a co najważniejsze – nie ociekają tłuszczem, więc mogą stanowić wartościowy posiłek w ciągu dnia;
 • mięso – nuggetsy z kurczaka, skrzydełka lub nóżki smakują równie dobrze jak ich wersja tradycyjna; frytkownica beztłuszczowa może być również wykorzystana do przygotowania ryb – pieczenie pozwala zachować więcej składników mineralnych i witamin niż podczas smażenia w głębokim tłuszczu, dlatego jest to bardziej pożądana forma obróbki termicznej żywności;
 • desery – możliwość upieczenia słodkich babeczek lub innych podstawowych deserów w frytkownicy jest zaskoczeniem dla większości konsumentów, jednak coraz częściej i śmielej korzystają z tej funkcji.

Czy warto kupić beztłuszczową frytkownicę parową?

W zestawieniu „frytkownica beztłuszczowa vs. zwykła frytkownica” więcej pozytywnych opinii zbiera ta pierwsza. Do mocnych stron frytkownicy beztłuszczowej trzeba zaliczyć możliwość przygotowywania odchudzonych dań, co sprzyja dbaniu o zdrowie i sylwetkę. Jednocześnie, odtłuszczenie potraw nie wpływa na obniżenie ich smakowitości, co dla wielu użytkowników jest na pewno bardzo istotne. Mimo, że nazwa urządzenia wskazuje, że jest ono przeznaczone wyłącznie do przygotowywania frytek, w rzeczywistości wachlarz możliwości, które oferuje parowa frytkownica jest o wiele szerszy – od przekąsek, przez dania główne, aż do deserów. Brak dużych ilości oleju niesie za sobą jeszcze dwa pozytywne akcenty, które przemawiają za wyższością frytkownicy beztłuszczowej nad tradycyjną. Pierwszy z nich dotyczy kwestii organoleptycznych – smażenie na głębokim tłuszczu powoduje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów, szczególnie jeśli olej jest nieświeży i używany kilkukrotnie. Druga kwestia dotyczy finansów – przy częstym korzystaniu z urządzenia, regularna wymiana oleju (średnia frytkownica mieści ok. 3 litrów oleju) stanowi konkretne obciążenie dla portfela. Aby nie wypowiadać się o frytkownicach beztłuszczowych wyłącznie w samych superlatywach, jako wadę można wskazać niskie zróżnicowanie modeli dostępnych na rynku i mniejszą ilość ofert niż w przypadku zwykłych frytkownic. W zestawieniu TOP 10 najlepszych frytkownic parowych znalazły się modele, które są popularne, posiadają dobre opinie użytkowników i dlatego warto zastanowić się nad ich kupnem.

TOP5

Frytkownica beztłuszczowaŁucznik AF2017

Produkt dostępny w: 10 sklepach Producent: Łucznik

Pierwsza propozycja to wielofunkcyjna frytkownica od firmy Łucznik. Pozwala na przygotowanie frytek przy maksymalnym zminimalizowaniu ilości tłuszczu, dzięki odpowiedniej cyrkulacji gorącego powietrza. Dzięki temu frytki zachowają walory smakowe i będą równie chrupiące, jak przy smażeniu na głębokim tłuszczu. Pojemność misy frytkownicy wynosi 2,6 l, a jej moc to 1300 W. Dzięki regulacji temperatury do 200 stopni, możemy mieć pełną kontrolę nad przyrządzeniem potrawy. Automatyczne wyłączenie frytkownicy po 30 minutach zapobiega przegrzaniu się urządzenia i zapewnia bezpieczeństwo przy jego użytkowaniu. Misa frytkownicy nadaje się do mycia w zmywarce. Frytkownica jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego, jeśli wygląd sprzętów AGD ma dla nas duże znaczenie, na pewno znajdziemy wariant, który dobrze wkomponuje się w aranżację naszej kuchni.

TOP4

Frytkownica beztłuszczowaBlaupunkt AFD601

Produkt dostępny w: 16 sklepach Producent: Blaupunkt

Frytkownica BLAUPUNKT AFD-601 to produkt, który ma zapewnić doskonały i zdrowy posiłek bez użycia oleju. Równomierne rozprowadzenie gorącego powietrza w urządzeniu, sprawia, że frytki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Frytkownica posiada różne funkcje m.in grillowania, opiekania, oraz pieczenia. Dlatego każdy użytkownik może przyrządzić potrawę według własnych preferencji i potrzeb. Dzięki wielofunkcyjnemu systemowi, urządzenie nadaje się do przygotowania różnego rodzaju produktów, np. owoców morza, bez konieczności smażenia ich w głębokim tłuszczu Pojemność misy to 4 l. Nieprzywierająca powłoka pokryta płytą teflonową jest łatwa w czyszczeniu. Korzystanie z frytkownicy jest dużo prostsze dzięki wyświetlaczowi i prostemu menu, zaprojektowanego w formie przycisków znajdujących się na obudowie urządzenia. Jest to produkt, który sprawdzi się u osób poszukujących uniwersalnego sprzętu, który pomoże w przygotowaniu różnych dań.

TOP3

Frytkownica beztłuszczowaZeegma Knapper

Produkt dostępny w: 1 sklepach Producent: Zeegma

Kolejna pozycja to frytkownica niskotłuszczowa Zeegma Knapper. Urządzenie działa na podstawie technologii, która pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza, co gwarantuje doskonałe przyrządzeniu potraw bez dodatku tłuszczy. Frytkownica działa w trybie regulowanej temperatury, która ułatwia opiekanie, grillowanie oraz pieczenie. Nagrzanie się urządzenia do maksymalnej temperatury zajmuje zaledwie kilka chwil. Frytkownica beztłuszczowa jest również wyposażona w funkcje automatycznego wyłączania oraz chłodnego uchwytu, dzięki czemu poparzenie się przy korzystaniu z urządzenia jest całkowicie zminimalizowane. Antypoślizgowa nóżka zapewnia stabilne działanie frytkownicy na każdej powierzchni. Misa wykonana jest z powłoki zapobiegającej przytwierdzaniu potraw oraz ułatwiającej czyszczenie frytkownicy. Beztłuszczowy sposób przyrządzania potraw dedykowany jest osobą, które chciałyby wprowadzić więcej zdrowych potraw do swojej diety, jednak nie chcą rezygnować ze smaku potraw przyrządzanych w tradycyjny sposób.

TOP2

Frytkownica beztłuszczowaPhilips OVI MINI HD9721/10

Produkt dostępny w: 10 sklepach Producent: Philips

Frytkownica beztłuszczowa od firmy Philips ogranicza czas potrzebny na przygotowanie posiłków oraz oferuje zdrowsze propozycje ich przyrządzania przez usunięcie z nich nadmiaru tłuszczów nienasyconych. W urządzeniu Philips możemy przyrządzić klasyczne frytki oraz inne potrawy, które potrzebują obróbki cieplnej, ponieważ urządzenie zawiera różne programy pracy i jest bardzo uniwersalne. Technologia Rapid Air pozwala na zaawansowane podgrzewanie powietrza wewnątrz urządzenia. Dzięki temu frytkownica szybko się nagrzewa, przez co błyskawicznie można przyrządzić nasze ulubione potrawy oraz podgrzać posiłek. Oprogramowanie pozwala regulować użytkownikom temperaturę oraz czas. Dodatkowo frytkownica ma niewielkie rozmiary, co pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni. Ruchome elementy urządzenia można bez przeszkód myć w zmywarce. Marka Philips zapewnia dodatkowo aplikację z przepisami, które dedykowane są przede wszystkim do wykorzystania całego wachlarza możliwości, które zawiera frytkownica.

TOP1

Frytkownica beztłuszczowaProficook FR-1115H

Produkt dostępny w: 4 sklepach Producent: Profi Cook

Ostatni produkt to frytkownica beztłuszczowa firmy Clatronic. Jest to kolejna propozycja dla wszystkich, którzy szukają znacznie zdrowszej alternatywy dla przygotowywania jedzenia w głębokim oleju. Działanie frytkownicy beztłuszczowej opiera się na specjalnym przepływie powietrza, które sprawia, że możliwe jest uzyskanie właściwej temperatury do przygotowania posiłków w sposób mniej szkodliwy niż w tradycyjnych frytkownicach. Ten model posiada możliwość regulowania czasu i temperatury w przedziale 80 - 200 stopni. Dzięki temu można kontrolować pracę urządzenia i przyrządzić posiłek w sposób, który nam najbardziej odpowiada. Pojemność urządzenia wynosi aż 3.5 l, co pozwala na przyrządzenie w niej dużych porcji naszych ulubionych frytek. Wbudowany system chroniący przed przegrzaniem zapewnia ochronę urządzenia i automatyczne wyłączenie frytkownicy w momencie, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Jest to proste i solidne urządzenie, które doskonale sprawdzi się przy przygotowywaniu posiłków w domu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru frytkownicy niskotłuszczowej?

Każdy sprzęt AGD cechuje się określoną specyfiką, nie inaczej jest w przypadku frytkownic beztłuszczowych. W związku z tym, że jest to produkt, który stale zyskuje na popularności, a oferta producentów jest coraz szersza, nie dla każdego konsumenta oczywiste będzie, jaka frytkownica jest najlepsza. Jeżeli decyzja o zakupie konkretnego modelu ma zapaść w miarę szybko i bez większego zaangażowania ze strony kupującego, warto zwrócić uwagę na ranking frytkownic parowych przygotowany poniżej. Duża rolę mogą też odgrywać opinie użytkowników czy recenzje dostępne w Internecie. Niemniej, jeśli odpowiedź na pytanie „Jaką frytkownicę beztłuszczową kupić?” jest wciąż niejasna, pomocne będzie zestawienie najistotniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru:

 • cena– dla części konsumentów niska cena frytkownicy będzie czynnikiem decydującym o zakupie, natomiast część konsumentów uważa, że za dobrą jakość trzeba zapłacić więcej; w przypadku urządzeń AGD ceny bywają mocno zróżnicowane, zależą od producenta (nowoczesna frytkownica Tefal będzie droższa niż popularna frytkownica z Lidla), parametrów technicznych i zastosowanych technologii; kluczowe może być również miejsce zakupu – z reguły oferty w sklepach internetowych są korzystniejsze z punktu widzenia konsumenta;

 • pojemność– istotny parametr, który określa, jaką porcję jedzenia można przygotować za jednym razem; pojemność frytkownicy warto dobrać do realnych potrzeb – dwuosobowa rodzina nie będzie potrzebowała frytkownicy, która jednorazowo zmieści kilka kilogramów frytek, natomiast jeśli w jednym domu mieszka więcej osób i dodatkowo często organizuje spotkania ze znajomymi, to jak najbardziej będzie to idealny wybór; pojemność wpływa na cenę urządzenia;

 • moc urządzenia– uznaje się, że wydajna i dobra frytkownica powinna charakteryzować się mocą 1400 W i więcej; jest to parametr, który wpływa bezpośrednio na szybkość, z jaką nagrzewa się powietrze, a tym samym na czas przygotowania posiłku;

 • tryb pracy / dodatkowe funkcje – droga frytkownica beztłuszczowa jako urządzenie wielofunkcyjne oferuje zazwyczaj kilka trybów pracy, m.in. pieczenie, opiekanie, grillowanie oraz tryby dedykowane dla konkretnych potraw, np. chrupiących frytek czy soczystych kęsków z kurczaka; tania frytkownica parowa raczej nie będzie posiadała takich funkcjonalności; przydatną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu frytkownicy jest wbudowany minutnik / timer oraz wyświetlacz, umożliwiający kontrolowanie czasu, jaki pozostał do zakończenia działania urządzenia; niektórzy producenci zadbali dodatkowo o możliwość mycia części w zmywarce;

 • sterowanie – standardowo występują dwa rodzaje: sterowanie mechaniczne (za pomocą pokrętła lub przycisków) lub sterowanie elektroniczne (poprzez ekran dotykowy);

 • zakres temperatur – przedział temperatur, które osiąga frytkownica jest dość istotny i wynosi od 40 stopni Celsjusza do nawet 200 stopni Celsjusza; przed pierwszym użyciem sprzętu warto zapoznać się z instrukcją obsługi, aby dobrać odpowiednią temperaturę do rodzaju posiłku; niektóre modele frytkownic posiadają opcje tworzenia własnych trybów pracy i przydzielania temperatury do konkretnego dania;

 • wymiary – trzeba przyznać, że typowa frytkownica bezolejowa nie należy do grupy urządzeń zwanych „małe AGD”; oczywiście wymiary frytkownicy są uzależnione od jej pojemności, a także ogólnego designu, jednak przed zakupem warto sprawdzić czy dany model zmieści się w miejscu do tego przeznaczonym; jeśli chodzi o kolor frytkownicy to standardowo można kupić białą i czarną wersję oraz w kolorze inox (stal nierdzewna);

 • marka - czynnik, który wpływa istotnie na ostateczną cenę produktu; im bardziej znany producent frytkownicy, tym wyższa cena; drogie frytkownice zazwyczaj wyróżnia lepsza jakość wykonania i więcej funkcjonalności (np. aplikacja z przepisami); do najchętniej wybieranych frytkownic należą modele marki Tefal, Philips, DeLonghi, Sencor, Clarus, Clatronic, Silvercrest i Berlinger.

 • Podsumowanie – jaką frytkownicę beztłuszczową warto kupić?

  Czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu frytkownicy jest sporo. Najlepsza frytkownica niskotłuszczowa powinna wyróżniać się intuicyjną obsługą, ciekawym designem i pojemnością dostosowaną do potrzeb. W związku z tym, że zazwyczaj jest to urządzenie, które zajmuje widoczne miejsce na blacie kuchennym, warto zwrócić uwagę na jego wymiary i kolor – producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta oferują już nie tylko białe frytkownice, ale także czarne lub w kolorze stali nierdzewnej (inox). Jeśli chodzi o koszt zakupu frytkownicy to jest on uzależniony od pojemności i mocy urządzenia, od zastosowanych rozwiązań technicznych i udogodnień. Kluczowa jest również marka, jednak z reguły wysoka cena frytkownicy idzie w parze z jej nieprzeciętną jakością. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „Jaka frytkownica parowa jest najlepsza?”, ponieważ jest to wypadkowa wielu aspektów. Niemniej, zestawienie TOP 10 popularnych frytkownic zostało zamieszczone, aby ułatwić podjęcie decyzji o zakupie idealnego urządzenia. Przy jego tworzeniu opierano się na opiniach użytkowników, brano pod uwagę negatywne i pozytywne komentarze, a także wyniki testów i recenzji. Ranking frytkownic niskotłuszczowych wskazuje na najciekawsze oferty, z którymi warto się zapoznać i być może w oparciu o uzyskaną wiedzę dokonać udanego zakupu.

  Komentarze i opinie użytkowników

  Meteor
  2022-10-21 19:15:02

  Kupiłem z polecenia dietetyka. Lubię frytki, ale dostałem zalecenie ograniczenia smażenia w głębokim tłuszczu, stąd decyzja o zakupie frytkownicy. Wybrałem sprzęt marki Philips ze względu na to, że wzbudza moje zaufanie. Jak na razie jestem zadowolony z zakupu.

  Uli
  2022-07-28 11:38:30

  Gadżet kuchenny który powinien znaleźć się w każdym domu osoby chcącej zredukować ilość smażonych potraw w swojej diecie. Smakowo dania wychodzą bardzo dobre, a oszczędność kalorii gigantyczna w porównaniu z normalnym smażeniem w tłuszczu.

  Sokolik
  2022-05-15 22:41:09

  Dowiedziałam się o istnieniu frytkownicy beztłuszczowej na wizycie u dietetyka, bo byłem zmuszony zrzucić parę kilo. Zaintrygował mnie temat (szczególnie dlatego, że jestem fanem frytek i w ogóle smażenia w głębokim tłuszczu). Urządzenie oceniam na plus - mięsko ma chrupiącą skórkę, frytki jak z patelni, a oszczędność kalorii ogromna. Minusem jest fakt, że frytkownica zajmuje trochę miejsca na blacie, więc jak ktoś ma małą kuchnię to lepiej niech przemyśli zakup.

  Nightmare
  2022-03-05 23:33:12

  Beztłuszczowa frytkownica ma wiele zalet. Jedną z głównych zalet jest to, że wyeliminuje potrzebę stosowania jakichkolwiek olejów lub tłuszczów podczas smażenia żywności; pomoże to osobom na diecie i tym, którzy chcą uniknąć tłuszczów nasyconych i cholesterolu w swojej diecie. Kolejną zaletą jest to, że podczas smażenia nie wytwarza dymu ani zapachów, więc nie musisz się martwić, że przez cały dzień pachnie jak smażone jedzenie!

  Dodaj opinię

  Dodając opinię o Ranking: TOP 5 najlepszych frytkownic beztłuszczowych pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego sprzętu!