• Data dodania: 2022-12-12 18:12:00

Ranking: TOP5 robotów koszących

Robot koszący to niezwykle przydatne i funkcjonalne urządzenie. Zwłaszcza, jeśli masz duży ogród i do koszenia trawy potrzebujesz wiele czasu. Kiedy chcesz, aby twój trawnik prezentował się nieskazitelnie i elegancko musisz o niego zadbać. Innego wyjścia niestety nie ma. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy lub zaczniesz przeglądać oferty w Internecie, weź pod uwagę najważniejsze czynniki, które pomogą ci podjąć najlepszą decyzję. Przede wszystkim powinieneś uwzględnić powierzchnię ogrodu oraz ukształtowanie terenu. Równie ważne jest to, aby określić, czy trawnik jest jednolity, czy może podzielony na konkretne sekcje. Oczywiście nie bez znaczenia są również poszczególne parametry, które będzie miał robot koszący, a mianowicie czas pracy na jednym ładowaniu, prędkość ładowania akumulatora oraz głośność. Warto także spojrzeć na dodatkowe funkcje np. sterowanie głosem lub telefonem, czujniki deszczu bądź koszenie na krawędziach trawnika. Jak widzisz, wcale nie jest tak łatwo wybrać dobry robot koszący, który będzie spełniał wszystkie twoje oczekiwania. Na szczęście powstał nasz ranking, który być może ułatwi ci zadanie. Przejrzyj najciekawsze modele!

Ranking: TOP5 robotów koszących

Sprawdź inne rankingi

Ranking: TOP 5 podgrzewaczy do butelek
Ranking: TOP 5 najlepszych wiertarek udarowych
TOP1

Robot koszącyNAC RLM1800G2-T

Robot koszący marki NAC przeznaczony jest do powierzchni trawnika poniżej 1800 m2. Jeżeli zostanie prawidłowo zaprogramowany, to samodzielnie wykona większość pracy. Twoim zadaniem jest jedynie zainstalowanie stacji ładującej, przytwierdzić do podłoża przewód sygnałowy oraz wprowadzenie informacji dotyczących godzin i dni pracy. Ustawień możesz dokonać poprzez dedykowaną aplikację lub panel sterowania. Robot koszący NAC może działać w dwóch trybach. Przy gęstej i długiej trawie jego ruchy będą okrężne, a przy mniejszej proste. W przypadku manualnego koszenia trawy będzie poruszać się zgodnie z trybem zaprogramowanym przez użytkownika. Robot koszący wyposażony jest w następujące czujniki:

 • Czujnik dotyku - Wystarczy chwycić za rączkę, aby przerwał pracę w ciągu niecałej sekundy.
 • Czujnik deszczu - Kiedy spadną na niego krople deszczu, robot koszący wróci do stacji dokującej.
 • Czujnik zderzenia - W razie napotkania przeszkody nastąpi zatrzymanie robota koszącego i zmiana kierunku jazdy.
 • Czujnik podnoszenia - Praca zostanie przerwana w sekundę po oderwaniu robota od podłoża.
 • Wyłącznik awaryjny - Natychmiastowe zatrzymanie robota.
 • Czujnik przechylenia - Maksymalny kąt nachylenia kosiarki automatycznej wynosi 30 stopni. Niezależnie od strony. W przypadku przechylenia praca zostanie przerwana.
 • Elektroniczny żyroskop - Umożliwia pracę w prostej pozycji na pochyleniach.
 • Zabezpieczenie kradzieżowe - Robota koszącego można zabezpieczyć hasłem. Nie da się go także uruchomić bez stacji dokującej.
 • Autoładowanie - Przy niskim poziomie baterii urządzenie przestanie kosić trawę i automatycznie zacznie szukać stacji ładującej. Kiedy ładowanie się skończy robot koszący nieco oddali się od stacji i przejdzie w tryb czuwania.

Robot koszący NAC wyposażony jest również w trzy tryby cięcia: cięcie, ściółkowanie oraz rozgarnianie. Nie musisz przejmować się pozostałościami po koszeniu, ponieważ są one bardzo drobne i stanowią doskonały nawóz dla trawy. Z kolei, jeśli chodzi o parametry techniczne, to prezentują się one w ten sposób:

 • Napięcie i czas ładowania akumulatora 24V; 1-1,5 godziny.
 • Szerokość koszenia trawy 210 mm.
 • Napięcie znamionowe 29,4 V.
 • Wysokość koszenia 25-55 mm.
 • Waga robota koszącego wraz z akumulatorem 10,95 kg.
 • Akumulator litowo-jonowy o pojemności 4,4 Ah.

Osoby, które zdecydowały się na zakup robota koszącego NAC, doceniły go za: moc, trwałość, wyposażenie, cenę oraz możliwość sterowania smartfonem.

TOP2

Robot koszącyAL-KO Robolinho 300 E

Czwarte miejsce zostało przyznane marce AL-KO. Ten robot koszący przeznaczony jest do nieco mniejszych trawników niż poprzedni model. W tym przypadku możliwe jest koszenie jedynie powierzchni do 300 m2. Niemiecki producent zapewnia, że urządzenie działa cicho i bezemisyjnie, ponieważ wyposażone jest w silnik elektryczny napędzany silnikiem litowo-jonowy. Jego pojemność to 2,5 Ah, a napięcie wynosi 20 V. Atutem tego modelu zdecydowanie są podwójne ostrza, które można obracać, jednocześnie zwiększając ich żywotność. Robot koszący AL-KO ma regulację wysokości koszenia w zakresie od 25 do 55 mm. Z kolei szerokość koszenia to 20 cm. Następną zaletą tego urządzenia jest zintegrowany system czujników. Dzięki niemu koszenie trawy jest całkowicie bezpieczne zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i samego robota koszącego. Jego waga to zaledwie 8,15 kg, a maksymalne nachylenie terenu wynosi 30%. Natomiast prędkość ładowania to 45 minut. Ten robot koszący zyskał uznanie użytkowników głównie przez wzgląd na: niewielkie gabaryty, cenę, dostępne funkcje oraz wygląd.

TOP3

Robot koszącyGardena Smart SILENO+ 1600

Ostatnie miejsce na podium przypadło marce Gardena. Inteligentny robot koszący przeznaczony jest do trawników o maksymalnej powierzchni 1600 m2. Kiedy Ty będziesz sobie odpoczywał w domowym zaciszu lub ogrodzie, a robot wykona całą pracę bez żadnego problemu. Możesz nim sterować za pomocą aplikacji, a asystent planowania zdecydowanie ułatwi ci zadanie. Kosiarka automatyczna Gardena bez trudu może działać niezależnie od warunków pogodowych. Nie straszne jej słońce, czy deszcz. W aplikacji można znaleźć wiele przydatnych funkcji w tym również bibliotekę roślin, dzięki której możesz poszerzyć swoją wiedzę i jeszcze lepiej zadbać o swój ogród. Być może nawet wybierzesz jakieś interesujące kwiaty, które potem zakwitną na twoim trawniku. Maksymalne nachylenie terenu to 35%. Ciekawą opcją zapewnianą nam przez robota koszącego jest koszenie trawnika sposobem punktowym. W praktyce oznacza to, że urządzenie będzie poruszać się ruchem spiralnym, co umożliwia mu dotarcie nawet do najbardziej trudnych miejsc. Tak naprawdę kosiarka automatyczna Gardena nie potrzebuje zbyt dużej ingerencji człowieka. Dobrze zaprogramowana doskonale wie, kiedy niezbędne jest koszenie trawnika. Sama także kieruje się w stronę stacji ładującej, jeżeli poziom baterii spada do minimum. Robot koszący doskonale radzi sobie z trudno dostępnymi miejscami, więc dobrze sprawdzi się nawet w ogrodach podzielonych na różne strefy. Ten model zdobył zaufanie i szacunek użytkowników za to, że nie generuje dużego hałasu, jest wytrzymały, w pełni zautomatyzowany i ma stosunkowo niską cenę.

TOP4

Robot koszącyBosch Indego M+ 700

Srebrny medal otrzymał w tym rankingu robot koszący marki Bosch. Jest to kolejne inteligentne urządzenie z funkcją komunikacji. Wybierając ten model, nie musisz stale przy nim stać i pilnować, czy dobrze wykonuje swoją pracę, a jedynie sterować zdalnie. Druga opcja, czyli BorderCut odpowiedzialna jest za to, że w pierwszej kolejności koszone są krawędzie trawnika, a dopiero później robot koszący przechodzi w jego głąb. Automatyczna kosiarka Bosh jest bardzo samodzielna. Dobrze wie, w których miejscach trawa została już skoszona, a gdzie konieczne są jeszcze poprawki. Poza tym sama tworzy plan pracy i mapę trawnika. Bezproblemowo radzi sobie z trudniej dostępnymi miejscami i może skosić nawet trzy trawniki, ale pod warunkiem, że ich łączna powierzchnia nie będzie przekraczać 700 m2. Dodatkowym atutem jest koszenie równoległymi pasami, a robot koszący zawdzięcza tę możliwość systemowi LogiCut. Inne opcje, które posiada to:

 • Multi Area - Więcej niż jeden teren koszony jednocześnie.
 • Spotmow - Podcinanie tylko wybranych obszarów.
 • Manualny przycisk stop - Zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.
 • Automatyczne ładowanie.
 • Bezszczotkowy silnik.

Mulching, czyli funkcję mulczowania. Ścinki są równomiernie rozsypywane po trawniku, co powoduje, że jest bujniejszy i zdrowiej kwitnie.

Co więcej, robot koszący Bosch ma następujące cechy:

 • Akumulator o napięciu 18V.
 • Regulacja wysokości koszenia trawy 30-55 mm.
 • Szerokość koszenia 19 cm.
 • Czas pracy akumulatora 75 minut.
 • Maksymalne nachylenie terenu 27%.
 • Prędkość pracy 40 cm/s.

Zalety najczęściej wskazywane przez dotychczasowych użytkowników to: moc, wyposażenie, cena, funkcja mulczowania, automatyczne ładowanie.

TOP5

Robot koszącyGreenworks GR 2509307

Ostatnia na naszej liście, jeśli chodzi o roboty koszące, plasuje się marka Greenworks. Producent zapewnia o wytrzymałości i największej nowoczesności urządzenia, a użytkownicy potwierdzają, że rzeczywiście bardzo dobrze radzi sobie z powierzonymi zadaniami. Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli można nim sterować zdalnie za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Górna obudowa jest zdejmowana, więc bez trudu robot koszący może być myty pod bieżącą wodą. Posiada także ochronę przeciwdeszczową i przeciwmrozową. Na wyposażeniu znajdziesz ostrza tnące podwójne, inteligentne zabezpieczenia i system antykradzieżowy. Parametry techniczne to:

 • Szerokość koszenia trawy 22 cm.
 • Wysokość koszenia trawy 2-6 cm.
 • Pojemność akumulatora 2 Ah.
 • Wydajność koszenia trawnika 1500 m2.
 • Silnik bezszczotkowy.
 • Przewód prowadzący (opcjonalnie).
 • Waga 13 kg.

Robot koszący Bosh zyskał sympatię za: wygląd, cenę, wydajność, funkcjonalność i czas koszenia.

Sprawdź inne rankingi

Ranking: TOP 5 podgrzewaczy do butelek
Ranking: TOP 5 najlepszych wiertarek udarowych

Jaki robot koszący wybrać? Jakie cechy powinna posiadać automatyczna kosiarka?

Jak widzisz powyżej, automatyczna kosiarka, czy też robot koszący to urządzenie niezwykle przydatne w każdym domu z ogrodem. Zwłaszcza, kiedy chcesz zadbać o estetyczny wygląd trawnika. Choć to, jaki model wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie, to pamiętaj, że wszystkie parametry techniczne mogą mieć wpływ na czas koszenia i jakość pracy. Z pewnością przyda Ci się kosiarka spalinowa lub robot koszący, który ma czujnik wykrywania przeszkód oraz wyłącznik bezpieczeństwa. W ten sposób nie będziesz musiał się obawiać, że w trakcie koszenia wydarzy się coś niespodziewanego lub niebezpiecznego.


Komentarze i opinie użytkowników

Gargi
2022-12-15 19:30:55

Lubię męskie "zabawki", a w związku z tym, że koszenie trawnika było moim zadaniem to pozwoliłem sobie sprezentować robot koszący NAC. Co prawda nie miałem jeszcze okazji go wypróbować, bo już dawno po sezonie, ale plusem tej sytuacji jest to, że wyrwałem robota w słusznej cenie. Czytałem wiele opinii, większość pozytywnych, nie mogę się doczekać wiosny i pierwszego koszenia. Będę stał i patrzył jak trawnik sam się kosi

Płatek
2022-12-29 12:34:02

Robot koszący Gardena Smart kupiła mi żona, bo widziała, jak męczę się i wkurzam na naszą kosiarkę. Była stara, ciągle się psuła, a ja ją bez sensu reanimowałem. Odkąd mam robota to w sumie już nie koszę trawnika, sam się kosi. Ja tylko ustawiam sposób działania w aplikacji i od czasu do czasu rzucam okiem przez okno czy mi ktoś tego cuda nie wyprowadził z podwórka. Ogromnym plusem jak dla mnie jest to, że działa nawet w deszczowy dzień. Mega komfort

Ray
2023-01-10 16:40:35

Odkąd jestem posiadaczem robota koszącego Bosch żartuję, że mam ogrodnika. Trawnik elegancko przycięty, robot nawiguje lepiej niż człowiek. Jak kosiłem zwykłą kosiarką to robiłem "pasy" i widać było gdzie szedłem, tutaj zupełnie nie ma tego problemu. Zastanawiam się, jak ja wytrzymałem tyle czasu bez tego urządzenia.

Agnes
2023-01-21 08:44:44

W naszym domu nigdy nie było chetnych do koszenia trawy. Każdy chciał żeby było ładnie, ale robić nie było komu. W tym sezonie postanowiliśmy rozwiązać z mężem ten problem jak dorośli ludzie, czyli kupiliśmy sobie robota koszącego. Nie ma takiego problemu którego nie da sie rozwiązać. Wyszło troche drogo, robot kosztował ponad 3 tysiące, ale mamy spokój na lata. Wystarczy ustawić aplikację i robot sam startuje, kończy, ładuje się, jak zaczyna padać to kieruje się do stacji. KOszenie całego ogrodu troche trwa, ale nie sądzę żeby człowiek zrobił to szybciej i dokładniej.

Berserk
2023-03-20 07:58:33

Jestem już gotowy na wiosenne prace ogrodowe, w moim garażu zaparkował robot koszący Gardena Smart. Wybór podyktowany był głównie poleceniem znajomych, ale zapoznałem się też z parametrami technicznymi i myślę, że spokojnie sprzęt sprosta moim oczekiwaniom. Działka do koszenia ma trochę ponad 1200 metrów kwadratowych, więc jest co robić i gdzie chodzić. Od tego roku będę tylko doglądał czy mój 'ogrodnik' równo strzyże trawnik i nie potrzebuje pomocy ludzkiej ręki.

Dodaj opinię

Dodając opinię pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego produktu!